Opiekunowie:
2005/06 – 2010/11 | Młyniec Teresa, Wójcik Danuta |
2011/12 – 2017/18 | Młyniec Teresa |
2018/19 - ... |
Młyniec Teresa, Augustyn Małgorzata, Kmiecik Małgorzata |
Kawiarenka Literacka zmieniła nazwę na Kawiarenka Teatralna
Plan działalności Kawiarenki Teatralnej
w r.szk.2023/24
Celem pracy koła zainteresowań w tym roku szkolnym jest :
1. Rozwijanie zainteresowań humanistycznych oraz stworzenie odpowiednich warunków do literackiego i kulturalnego uaktywniania uczniów.
2. Wzbogacenie życia kulturalnego szkoły i środowiska.
Spotkania w r.sz.2023/24 będą odbywać się w pierwszy poniedziałek miesiąca na dużej przerwie.
Przewidziane do realizacji zadania to:
1. Spotkanie organizacyjne – X 2023r.
2. Wspieranie życia kulturalnego szkoły – 2023/24
3. Aktualizacja fotokroniki – 2023/24
4. Promowanie działań koła zainteresowań: w gazecie lokalnej i gazetce szkolnej, na www. szkoły i Kawiarenki Teatralnej oraz na fb szkoły.
Kawiarenka Literacka to grupa młodzieżowa, której celem jest wspieranie działalności kulturalnej szkoły.
Powołaliśmy ją do istnienia w listopadzie 2005 roku, rozpoczynając naszą karierę artystyczną od wieczornicy zatytułowanej „Życie nie tylko po to jest by brać”, którą wystawiliśmy w bibliotece już w grudniu 2005 roku. Jej tematem było spojrzenie na życie poprzez pryzmat doświadczeń, przeżyć i uczuć tych, którzy stawiali mu czoło. Następnym krokiem było zorganizowanie Spotkania Kolędniczego dla klas pierwszych. Przy suto zastawionym stole zaproszeni goście wraz z organizatorami śpiewali najpiękniejsze polskie kolędy oraz przedstawili poezję bożonarodzeniową. Wykorzystano w nim m. in. utwory Jana Kochanowskiego, Jana Urygi, Czesława Miłosza, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, H.K. Rostworowskiej. Te i kolejne aranżacje i wieczornice w naszym wykonaniu szybko zadomowiły się w szkole i zostały stałym elementem życia kulturalnego młodzieży szkolnej. Wraz z nadchodzącą wiosną Kawiarenka zaprezentowała przedstawicielom klas motyw miłości i różne jej oblicza. Wykorzystano poezję Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Edwarda Stachury, ks. Jana Twardowskiego, Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza. Przedstawione zostały utwory Eleni, Edyty Górniak, Beaty Kozidrak, Pectus w wykonaniu Kawiarenkowiczów. Smaczne desery wykonawcom serwowali szkolni kelnerzy.
W ciągu 6 lat istnienia zorganizowaliśmy wiele wystąpień w cyklach nazwanych: „Wieczory z…” np. z ks. Stanisławem Zagórskim, naszym katechetą, który przedstawił VII pielgrzymkę rowerową „Rowerem przez Europę”.
„Przedmaturalne spotkania z…”. Pierwsze dotyczyło przypadającej w 2007 roku 143. rocznicy urodzin i 82. rocznicy śmierci pisarza Stefana Żeromskiego. Kawiarenka Literacka przedstawiła pięciu klasom maturalnym naszej szkoły montaż literacki jako powtórkę wiadomości o pisarzu. Uzupełnieniem spotkania były dwie prezentacje w formie slajdów „Wędrówka po miejscach związanych z biografią pisarza” oraz „Wystawa materiałów biograficznych i literackich z młodzieńczych lat pisarza”.
Rok wieszcza Juliusza Słowackiego Kawiarenkowicze rozpoczęli wyjazdem na spektakl teatralny „Balladyna” w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru Groteska. Jeszcze w tym samym miesiącu w czytelni biblioteki szkolnej zorganizowaliśmy wystawę pt. „Imię moje tak przeszło jako błyskawica?” przybliżającą postać, życie i twórczość Juliusza Słowackiego. Dodatkowo uczniowie klasy II tż b zapoznali się z Muzeum Słowackiego na podstawie artykułów opublikowanych w czasopismach Biblioteka w Szkole. Z tej też okazji biblioteka wydała kolejny egzemplarz z serii „Spotkania przedmaturalne” pt. „Spotkanie z? Juliuszem Słowackim.” Centralną częścią obchodów była wizyta Waldemara Smaszcza, krytyka literackiego i eseisty, który wygłosił klasom maturalnym prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną pt. „Taka poezja nie umiera?”. Nie zabrakło również pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej i wspólnego zdjęcia z organizatorami obchodów. Miesiąc grudzień przyniósł rozstrzygnięcie konkursu o Juliuszu Słowackim. Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone na uroczystym, świątecznym apelu. Obchody Roku Juliusza Słowackiego zwieńczyła wieczornica „Żyłem z Wami?”, która odbyła się w czytelni biblioteki szkolnej.
Kolejne „Przedmaturalne spotkanie z?” zorganizowałyśmy z okazji Roku Wyspiańskiego,90 rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, następne to Spotkanie z Marią Konopnicką oraz poświęcone pamięci ks. Jana Twardowskiego. Wszystkim towarzyszyły okolicznościowe wystawy oraz opracowane przez nas broszury, które powiększyły księgozbiór biblioteczny i są wykorzystywane przez uczniów.
Kawiarenka Literacka włącza się również w obchody Święta Szkoły przedstawiając klasom pierwszym Sylwetkę naszego Patrona Jana Pawła II w oparciu o bogaty księgozbiór. Dopełnieniem spotkania jest fragment filmu „Z Krakowa na stolicę Św. Piotra”.
Inspiracje do wieczornic, spotkań czerpiemy m.in. z czasopism „Biblioteka w Szkole” „Wychowawca” oraz z własnych pomysłów.
Wszystkie nasze plany i pomysły udało się wprowadzić w życie dzięki członkom Kawiarenki ? młodzieży, która szczerze i chętnie angażuje się w każde przedsięwzięcie. Dała temu wyraz, wychodząc z własnymi pomysłami oraz występując przed swoimi znajomymi ze szkoły. To oni stanowią serce biblioteki.
Jak wiadomo, nie można zamknąć się na cztery spusty w pokoju z książkami i w ten sposób spędzać cały czas. Musimy znaleźć również czas na odpoczynek i szukanie inspiracji poza murami szkoły. Dlatego organizujemy wspólne biesiady jak np. ognisko dla Kawiarenkowiczów. Czym byłaby jednak pasja do książek, poezji bez spotkań z ich autorami. W tym roku już drugi raz byliśmy na jednej z największych imprez literackich w kraju ? Targach Książki w Krakowie. Poza targami, w miarę czasowych i finansowych możliwości, organizujemy wyjazdy na spektakle teatralne. Do tej pory obejrzeliśmy bajkę baletową „Kot w butach” z udziałem tancerzy baletu i orkiestry Opery Śląskiej oraz z okazji Jubileuszu Szkoły Medycznej w Jaśle sztukę „Pan Tadeusz” w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Coroczne Pożegnanie Kawiarenkowiczów Literackich z klas maturalnych odbywa się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego wręczeniem nagród książkowych przez Dyrekcję szkoły.