Internet jest przestrzenią, która daje możliwość podtrzymywania kontaktów ze znajomymi, poznawania ludzi czy kontynuowania znajomości z osobami, które spotkaliśmy np. na imprezie, podczas wakacji. To naturalne, że chcemy otaczać się znajomymi i mieć przyjaciół.
Z bliskimi chętnie spędzamy wolny czas, a w trudnych chwilach możemy liczyć na ich wsparcie. Dlatego też podejmujemy różne działania - w sieci i poza nią - żeby mieć wokół siebie przyjaznych ludzi.
Pozytywny wizerunek własnej osoby sprzyja zawieraniu znajomości i byciu lubianym.
To, w jaki sposób będą nas odbierać inni w sieci zależy od nas i od naszego zachowania. Warto o tym pamiętać, podejmując różne działania w sieci i wykorzystać możliwości, jakie daje Internet w pozytywny sposób.
Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych, to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w Internecie nasila takie zachowania. Niektórzy internauci stosują pewnego rodzaju podwójne standardy - w sieci pozwalają sobie na zupełnie inne zachowania niż w bezpośrednich kontaktach.
Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy i dlatego często nie zdaje sobie sprawy jak bardzo raniące mogą być jego/ jej słowa czy zachowania.
Zanim coś powiesz/napiszesz przesiej swoje słowa przez TRZY SITA
1. Czy to, co chcesz powiedzieć na pewno jest prawdą?
2. Czy to, co chcesz powiedzieć jest dobre?
3. Czy to, co chcesz powiedzieć jest konieczne?
Jeżeli na wszystkie 3 pytania odpowiedź brzmi NIE - nie obciążaj innych tymi informacjami!
Jak odpowiadać na hejt?
Najlepszą metodą jest ignorowanie złośliwych wpisów i odcinanie się od toksycznych znajomości. Komentarze hejterów w mediach społecznościowych zawsze można usunąć. Można tez zablokować możliwość dodawania wpisów pod danym postem.
Należy mieć świadomość, że umieszczanie obraźliwych komentarzy w sieci nie jest bezkarne. Hejt może wiązać się z karą w postaci grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Chodzi oczywiście o takie zachowania, które przekraczają granice wolności słowa.
Każda zniesławiona lub obrażona osoba ma prawo robić zdjęcia lub zrzuty ekranu i przedstawiać je jako dowód w sprawie, najpierw na policji, a później w sądzie. Gromadząc taką dokumentację, warto pamiętać, aby zapisać daną stronę i jej adres, ponieważ hejter może usunąć swój wpis, na przykład ze strachu przed odpowiedzialnością karną. Całą sprawę można dodatkowo zgłosić administratorowi danej strony lub serwisu.
M. Kmiecik