Intuicyjne jedzenie - co to takiego?
Już ponad rok siedzimy zamknięci w domach z powodu pandemii koronawirusa. Na wyciągnięcie ręki mamy zawsze coś do jedzenia. Głodni, czy nie, wręcz odruchowo sięgamy po słodycze,przekąski, kanapki, różne napoje, soki itp. Przy zmniejszonej aktywności fizycznej to prosta droga do nadmiernej masy ciała i problemów zdrowotnych.
Myślicie, że będę zachęcać Was do diet, czy wskazywać co jeść, a czego unikać. Nie. Nawet nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Chcę tylko przypomnieć Wam o tzw.INTUICYJNYM ODŻYWIANIU- filozofii jedzenia, która uczy, że tak naprawdę to TY jesteś ekspertem w dziedzinie znajomości swojego ciała i odbierania sygnałów głodu i sam jesteś w stanie dokonać najlepszych dla zdrowia i kondycji swojego organizmu wyborów żywieniowych. Aby jeść intuicyjnie, trzeba nauczyć się zaufania do swojego organizmu i rozróżniać głód fizyczny od emocjonalnego.
Jedzenie intuicyjne nie oznacza, że możemy jeść co nam się żywnie podoba bez patrzenia na konsekwencje. To oznaczałoby bezmyślność, podczas gdy w tej koncepcji żywieniowej chodzi o coś zupełnie innego - o dokonywanie takich wyborów, które nie tylko odżywią nasze ciała, ale także będą satysfakcjonujące dla podniebienia. O uzmysłowienie sobie na jak wiele możemy sobie pozwolić bez osądzania się, gdy zjemy więcej. U osób cierpiących na nadwagę zastosowanie tej koncepcji żywieniowej pozwala w bezbolesny sposób raz na zawsze rozwiązać problemy z nadmiarem kilogramów.
Oto dziesięć podstawowych zasad intuicyjnego jedzenia zaproponowanych przez amerykańskie dietetyczki EvelynTribole i ElyseResch
1. Jedzenie intuicyjne – zrezygnuj z diet
To błędne koło, w które wpada tak wiele osób, prowadzi do rozregulowania organizmu, problemów ze zdrowiem, zniechęcenia i obniżonego poczucia wartości wywołanego licznymi nieudanymi próbami stracenia zbędnych kilogramów. I o ironio, bardzo często w wyniku kolejnych diet nie tylko nie chudniemy, ale wręcz przeciwnie z powodu efektu yo-yo przybieramy na wadze.
2. Jedzenie intuicyjne – rozpoznaj głód
Głód jest tylko jednym z powodów dla których sięgamy po jedzenie. Powinien być jedynym. Tymczasem jemy, bo się nudzimy, bo oglądamy telewizję, bo uważamy, że już powinniśmy, mimo że jeszcze nie jesteśmy głodni, bo chcemy zagłuszyć stres i złe emocje, bo uczeni jesteśmy opróżniać talerz do końca.
Naucz się odróżniać prawdziwą potrzebę jedzenia od chęci odwrócenia uwagi za pomocą żywności od swoich problemów.
3. Jedzenie intuicyjne – nie walcz z jedzeniem
Kiedy przestaniesz dzielić pokarm na “dobry” i “zły” i zaczniesz jeść z umiarem wszystko czego chcesz, nagle okaże się, że jedzenie nie ma nad już tobą władzy, że nie zaprząta każdej twojej myśli. Im mniej rygorystyczny jest twój sposób żywienia, tym mniej odczuwasz pokus i mniej masz zachcianek.
4. Jedzenie intuicyjne – walcz z własnym fanatyzmem żywieniowym
Przestań kierować się sztywnymi zasadami żywieniowymi, bądź elastyczny. Tak, to dobrze nie jeść kilka godzin przed położeniem się spać, ale jeżeli jesteś głodny, nie zmuszaj siebie do rezygnacji z jedzenia. Tak, słodycze to zazwyczaj mnóstwo pustych kalorii, ale jeżeli masz na nie ochotę, od czasu do czasu nie zaszkodzą.
Zamiast stosować surowe reguły zastanów się, czy i dlaczego chcesz coś zjeść. Czy na pewno jesteś głodny, czy jedynie zmęczony, a może tylko lekko odwodniony. Wprowadź własne małe zasady, ale nie bądź wobec nich bezkrytyczny i nie stosuj ich dogmatycznie. Adoptuj je do okoliczności, reagując w konkretnej sytuacji.
5. Jedzenie intuicyjne – przestań jeść, kiedy jesteś syty
Słuchaj sygnałów, które wysyła ci twoje ciało. Informacja o sytości dociera do naszego mózgu po około dwudziestu minutach. Często nie wiedząc o tym, że zjedliśmy już wystarczająco dużo, konsumujemy dalej. Dlatego powinno się spożywać jedzenie powoli, przedłużając gryzienie i przeżuwanie pokarmów. Dobrze jest także w trakcie posiłku robić sobie krótkie przerwy, by nie przegapić momentu w którym jesteśmy już syci.
Nie warto także narzucać sobie bezwzględnej zasady, że przerwa między posiłkami powinna wynosić co najmniej trzy godziny. Nieuświadomiona obawa przed długim okresem bez jedzenia powoduje, że najadamy się na zapas ignorując uczucie sytości.
6. Jedzenie intuicyjne – ciesz się jedzeniem
Jedzenie jest źródłem radości, z której nie warto rezygnować.
7. Jedzenie intuicyjne – skończ z zajadaniem swoich emocji
Jedzenie nie rozwiązuje problemów emocjonalnych, tylko je pogłębia. Pocieszanie się nim w sytuacji napięcia nerwowego powoduje, że przez chwilę czujemy się lepiej. Ostatecznie jednak przygnębia nas i podłamuje jeszcze bardziej, bo nasze pierwotne problemy nie zniknęły, a pojawiły się nowe w postaci nadprogramowych kilogramów.
Naucz się odróżniać głód fizyczny od głodu emocjonalnego. Świadomie wypracuj sobie nowe, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze stresem, np. spacery, praca w ogrodzie, słuchanie muzyki. Kiedy sięgasz po jedzenie zadaj sobie pytanie po co to robisz? Czy jesteś głodny, czy raczej smutny,zniechęcony, nieszczęśliwy.
8. Jedzenie intuicyjne – szanuj i akceptuj swoje ciało
Nasze ciało jest niesamowite: potrafi oddychać, kochać, dawać życie. Jest środkiem transportu dla naszej duszy i istnienia. Gdybyśmy potrafili w ten sposób na nie patrzeć, dostrzeglibyśmy cud jakim jest bez względu na jego rozmiar czy wiek.
Zaakceptuj swoje ciało – to banał, ale innego nie będziesz mieć. Nie narzucaj mu nierealistycznych oczekiwań. Nie pragnij, by było podobne do innych. Uznaj własną indywidualność i wyjątkowość.
9. Jedzenie intuicyjne – ruszaj się dla przyjemności
Ruch to zdrowie – każdy ci to powie. Ruch to też jedna z większych przyjemności. Z jakiegoś jednak powodu wielu z nas w ten sposób nie myśli. Dlaczego? Ponieważ nasze pokręcone umysły nie są w stanie pojąć, że ważne cele można osiągać w przyjemny sposób. Dla nich to po prostu nie może się udać. Uważają one, że radość i lekkość banalizuje cały proces i że zrzucić zbędne kilogramy można tylko w wyniku ciężkiej, katorżniczej pracy, a nie wesołej zabawy.
Efekt tego jest taki, że o ile na krótką metę jesteśmy w stanie się zmusić do regularnego ruchu, o tyle w perspektywie całego życia rzadko kto z nas przywiązuje do niego wagę.
Znajdź formę ruchu, którą polubisz i będziesz chcieć wykonywać regularnie. To wcale nie muszą być ćwiczenia lub siłownia, jeżeli te wywołują w tobie zniechęcenie. Jazda na rowerze, pływanie, taniec lub po prostu chodzenie kontrolowane za pomocą krokomierza to ciekawe sposoby, by zadbać o siebie.
10. Jedzenie intuicyjne – szanuj swoje zdrowie
Troska o zdrowie powinna stać u podstaw naszych wyborów żywieniowych. Pokarm ma nas odżywiać, dawać siłę i energię, by nasze organizmy mogły poprawnie funkcjonować. Każdy z nas powinien nauczyć się obserwować swoje ciało i odkryć co jest dla niego korzystne, a co nie.
Powinniśmy poszerzać swoją znajomość dietetyki i medycyny, zmieniać lub formować nowe nawyki żywieniowe. Bogatsi w nową wiedzę będziemy potrafili odróżnić wysokowartościowy pokarm od tego, który tylko zapycha nie przynosząc korzyści. Zrozumienie w jaki sposób żywność wpływa na nasze samopoczucie i formę, pozwala przeprogramować nasz wewnętrzny komputer żywieniowy, który odtąd będzie dokonywał wyborów w oparciu o nowe dane.
Na koniec ważna uwaga.Osoby chore na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroba Hashimoto,które muszą przestrzegać pewnych reguł i zjadać określone porcje posiłkóww określonym czasie, nie mogą kierować się zasadami intuicyjnego jedzenia.
Kto chce zgłębić wiedzę na ww.temat, zachęcam do lektury - "Jem intuicyjnie. Rewolucyjny program, który działa" EvelynTribole i ElyseResch; wydawnictwo Harmonia