31 lipca 2023 roku Sejm RP ustanowił rok 2024 rokiem Wincentego Witosa. Pierwszy ludowiec Rzeczpospolitej i jak mówi treść uchwały „wybitny mąż stanu, państwowiec, działacz samorządowy i przywódca ruchu ludowego”, który „dzięki uporowi i samokształceniu doszedł do najwyższych godności w ruchu ludowym i państwie”.
Postać Witosa jest naszej społeczności szkolnej szczególnie bliska. Jesteśmy szkołą związaną od zawsze z wsią i położoną zaledwie 40 kilometrów od podtarnowskich Wierzchosławic, gdzie urodził się i wychował. Dlatego też w 150 rocznicę jego urodzin postanowiliśmy zorganizować konkurs, który będzie oddawał specyfikę szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Naszym zamiarem było to, żeby wychodził poza ramy typowego konkursu historycznego i dotyczył obszarów z pogranicza kształcenia ogólnego i zawodowego. Zatem z jednej strony dotyczył wiedzy o czasach, w których Witos żył i działał, a z drugiej próbował zaglądnąć do kuchni chłopskiej i to także w aspekcie praktycznym.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół zrzeszonych w Sieci Szkół Rolniczych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który objął nad nim honorowy patronat.
W pierwszym etapie, rozegranym online 1 października roku kilkanaście szkół zmagało się o miejsca w finale, który rozegrany został 17 października na terenie naszej szkoły. Gościliśmy trzyosobowe drużyny z:
W zmaganiach uczestniczyli także nasi uczniowie: Oliwia Kalina, Natalia Jedziniak i Paweł Nowicki.
Zadaniem każdej z drużyn było napisanie krótkiego testu historyczno – kulinarnego oraz wykonanie dania konkursowego w czasie 150 minut. Zgodność z tematyką, pracochłonność, oryginalność wykonania dekoracji oraz walory smakowe każdego z dań oceniało jury w składzie:
Konkurs uświetniła swoją obecnością pani Monika Machalska, pracownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, która przybliżyła uczestnikom konkursu a przede wszystkim zgromadzonej młodzieży postać Wincentego Witosa jako gospodarza, społecznika i polityka.
Zwycięzcami zostali uczniowie ZSCKR w Widzewie, autorzy moskali z kiszoną kapustą zasmażaną z sosem grzybowym, kotlecików z soczewicy, musu z dyni, ażurków z natki pietruszki oraz deseru w postaci jabłka zapiekanego z kaszą gryczaną podanego na musie śliwkowym z sosem miętowym. Drugie miejsce zajęli uczniowie z ZSCKR w Golądkowie a trzecie gospodarze czyli uczniowie z ZSCKR w Brzostku.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za podjęcie się niełatwego przecież zadania. Dziękujemy nauczycielom opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Dziękujemy członkom jury oraz Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach za współpracę.
Pragniemy także podziękować TV Brzostek w osobach pani Natalii Świętoń oraz pana Pawła Batyckiego za jak zawsze niezawodną obecność i zarejestrowany materiał.
Dziękujemy również naszemu sponsorowi firmie Raś – Bud z Kleci za pomoc w zakupie nagród rzeczowych dla uczestników konkursu.
Organizatorzy