W dniu 10.06.2013r. uczniowie klasy II Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Żywienia wraz z pięcioma uczniami II Technikum Mechanizacji i opiekunami - prof. Małgorzatą Jop, prof. Małgorzatą Kmiecik i prof. Pawłem Machajem wyruszyli na dwudniową wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w Bieszczady.
Pierwszym punktem było zwiedzanie ruin XIV-wiecznego zamku „Kamieniec” w Odrzykoniu, w którym Andrzej Wajda kręcił film „Zemsta”. Następnie udaliśmy się by obejrzeć znajdujące się w pobliżu skały „Prządki”, gdzie aby zrobić pamiątkowe fotografie musieliśmy wspinać się po nich. Kolejnym punktem było zwiedzanie Huty Szkła Artystycznego i Gospodarczego „Sabina” w Rymanowie. Wysłuchaliśmy tam opowieści właściciela o historii zakładu, obejrzeliśmy jak wykonuje się wyroby ze szkła oraz jedyną w Polsce galerię szklanych wyrobów.
W Polańczyku godzinny rejs statkiem „Tramp” po Zalewie Solińskim dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń. Wieczór spędziliśmy bardzo wesoło przy ognisku w Kamieniu Leskim, piekąc kiełbaski i śpiewając. Bezpłatny nocleg zaoferował nam dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej - szkole należącej do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Udostępniono nam salę gimnastyczną i materace, a my zabraliśmy ze sobą śpiwory. Mimo, że mieliśmy za sobą dzień pełen wrażeń, to nie od razu zasnęliśmy w tak niecodziennych warunkach. Wypoczęci i radośni rozpoczęliśmy nowy dzień już przed ósmą, ponieważ gimnazjaliści zaczęli pojawiać się w szkole.
Na początku udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego „Knieja” w Nowosiółkach, aby wysłuchać ciekawych opowieści o faunie i florze Bieszczad i obejrzeć zgromadzone eksponaty. W miejscowości Hoczew zaprosił nas do swojej „Galerii w Piwnicy” artysta Zdzisław Pękalski, ostatni zakapior bieszczadzki - jak sam siebie nazywał. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy jego prace plastyczne i rzeźby oraz wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o historii Bieszczad. Głównym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zbudowanej w latach 60. XX wieku zapory wodnej w Solinie. Ta największa w kraju zapora ma długość 664m. Do jej wzniesienia zużyto 820 tysięcy m3 betonu i waży około 2 mln ton. Zbiornik soliński na Sanie również jest największy w Polsce, gromadzi bowiem 500 mln m3 wody, a powierzchnia lustra wody w zbiorniku wynosi 2200 ha. Czas wolny pozwolił nam zregenerować siły i podziwiać malownicze widoki spacerując po koronie zapory. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach, gdzie obejrzeliśmy unikalny zbiór miniatur cerkwi i kościołów z regionu Karpat, wykonanych w skali 1:25.
Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła nam słoneczna pogoda oraz dobre humory. Niezapomniane wrażenia pozostaną w naszej pamięci na zawsze.
Małgorzata Jop