Każdy z nas rodzi się w jakiejś Ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o losy swojego narodu, losy swoich rodaków i w razie potrzeby jej bronią. Zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi pozwalają zatrzymać się na chwilę, aby rozważyć trzy jakże ważne w naszej historii słowa, które widniały na sztandarach i które zbudowały naszą przeszłość: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.
W poniedziałek 30.04.2012r. cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii przygotowanej przez klasę I TAK/TŻ pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Jop. W swoich wypowiedziach Agnieszka i Justyna podkreślały, że to nasi przodkowie uchwalili pierwsza konstytucję w nowożytnej Europie, stworzyli dokument, który miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości.
Chociaż Konstytucja 3 Maja, nazywana „ostatnią wolą konającej ojczyzny”, obowiązywała zaledwie 15 miesięcy i nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, to pozostała symbolem możliwości odrodzenia moralnego narodu, symbolem próby wybicia się na niepodległość, symbolem nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej. Przypomniano, że w okresie międzywojennym dzień ten został uznany za święto narodowe. W czasie II wojny światowej święto 3 Maja było obchodzone przez oddziały partyzanckie i w dniu tym urządzano uroczyste składanie przysięgi i nadawano odznaczenia.
Po wojnie, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero w 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić dzień 3 Maja jako święto państwowe. Historyczne rozważania na tle wzruszającej muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina przeplatane były recytacją wierszy poetów polskich i patriotycznymi piosenkami w wykonaniu chóru. Usłyszeliśmy m.in. „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo na Wawelu”, „Polskie kwiaty” oraz „Ojczyzno ma”.
Przedstawione widowisko było nie tylko kolejną uroczystością w kalendarzu szkolnym. Sądzimy, że stało się ono okazją do zastanowienia się nad dziejami Ojczyzny oraz do wyrażenia naszego patriotyzmu.