Godło Polski MRiR
A A A

Wersje kontrastowe

Aktualności

103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

« Aktualności 11 listopada 2021
zdjęcie_7654 zdjęcie_7655

„W historii Polski tak się składa

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

pozostał Dniem Niepodległości”  

 

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone były również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Z tej bardzo ważnej okazji społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii przygotowanej przez klasę III TŁp wraz z wychowawcą Panią Teresą Radelczuk.

Głównym punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” włączając  się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Szkoła do hymnu 2021” jest to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. W akcję włączają się także placówki polonijne z całego świata.

Po odśpiewaniu hymnu młodzież klasy III TŁp przedstawiła montaż słowno- muzyczny. W przedsięwzięcie to zaangażowani byli także uczniowie: Natalia Jedziniak, Justyna Lampara oraz Kinga Surdel- z klasy II TŻiUG, Agnieszka Rachwał z klasy I TŻiUG, Jakub Reguła z kl. II TMRiA oraz Stanisław Siedlarski i Kacper Kopeć z kl. III TMRiA.

 Oddając szacunek symbolom narodowym, oddaliśmy go wszystkim Polakom- tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Teresa Radelczuk

   Nasza strona używa plików cookies. Pliki cookies wykorzystujemy w celu umożliwienia prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz w celu prowadzenia anonimowych statystyk i innych działań analitycznych przedstawiających sposób korzystania ze strony internetowej przez użytkowników. Dalsze korzystanie ze strony internetowej oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji - Polityka prywatności.